• Home
  • Seria A
  • 76.6 metra distancë dhe 8.25 sekonda finalizim! Maignan-Leao u frymëzua nga diskutimi i Berlusconit

76.6 metra distancë dhe 8.25 sekonda finalizim! Maignan-Leao u frymëzua nga diskutimi i Berlusconit

“Portieri duhet të dijë të diktojë pasimin e gjatë për sulmuesit”.

E thënë, e bërë në Milan-Sampdoria, ora 12:30, ndeshje e vlefshme për kampionatin e Serie A dhe për ambijcet e kuqezinjve…

Duket se Mike Maignan u frymëzua nga presidenti historik i Milanit, Silvio Berlusconi, në ndërtimin e golit të Sampdorias 1-0 të Rafael Leaos.

Në fakt nuk kanë kaluar as 24 orë nga deklarimet e të plotfuqishmit aktual të Monza-s, i cili u kthye sërish pas dy vitesh në tribunat e stadiumit U-Poëer, pasditen e të shtunës me rastin e ndeshjes në shtëpi të Serie B kundër SPAL-it, e cila u fitua 4-0 nga klubi i Brianzas.

Ndër pasazhet e Berlusconit, siç ndodh shpesh, edhe thjesht taktik, këtë herë për ndërtimin nga poshtë të lojës. “Nuk më pëlqeu kurrë dhe me Monzën, kur u aplikua në raundin e parë, u futëm në vështirësi”.

Jo vetem. Presidenti shtoi gjithashtu: “Siç e dini, më ka pëlqyer gjithmonë mentaliteti sulmues dhe mendoj se portieri është lojtari i parë në fushë që duhet t’i japë një sinjal ekipit të tij duke kërkuar një pasim të gjatë të mirë për sulmuesit, të cilët nga ana e tyre do të duhet të diktojnë lëvizjen”.

Ajo që ndodhi disa orë më vonë mes Maignan dhe Leao …

Mike Maignan, portieri i Milanit, ka shkruar në profilet e tij sociale pas suksesit ndaj Sampdorias, me asistimin e tij për Leaon.

Në fund të ndeshjes, portieri francez ka bërë shaka në rrjetet e tij sociale: “Menduan se jam në rrezik sepse jam portieri, por unë jam ai që godas, jam rreziku”, ka shkruar ai me një.shaka që të kujton disi atë që u bë i famshëm nga Walter White në serialin “Breaking Bad”…

La Gazzetta dello Sport analizon me detaje golin e Milanit të djeshëm ndaj Sampdorias. Rivenia e Mike Maignan që nisi Rafa Leao ishte 76.6 metra, me topin që mbeti në ajër për 3 sekonda.

Portugezi vrapoi për 39 metra përpara se të godiste në portë. Një aksion i shpejtë rrufe që i dha Milanit majën dhe që në total zgjati 8.25 sekonda!

Leave A Comment