• Home
  • Moto GP
  • Bagnaia rrëzohet, Fabio Quartararo shpallet kampion bote në MotoGP

Bagnaia rrëzohet, Fabio Quartararo shpallet kampion bote në MotoGP

Piloti francez Fabio Quartararo me Yamaha është shpallur sot kampion bote në MotoGP për vitin 2021. Ai përfitoi nga rrëzimi i rivalit të tij direkt për titull, italianit Francesco Bagnaia në garën e Misano (Itali), duke siguruar matematikisht titullin kampion, i pari për të në këtë kategori. Ai bëhet francezi i parë në historinë e MotoGP që shpallet kampion bote në MotoGP.

Një garë e vendosur 6 xhiro nga fundi, kur Bagnaia me Ducati, që kryesonte garën pas “pole” të siguruar dje, rrëzohet dhe i jep kështu mundësi Quartararo të festojë. Në ato momente, Bagnaia po duelonte për kreun me spanjollin e Honda, Marc Marquez, që përfitoi nga rrëzimi për të fituar garën e Misano. Suksesi i tretë sezonal për spanjollin.

Në vendin e dytë u renditën spanjolli Pol Espagraro me Honda, ndërsa në të tretin italiani Enea Bastianini me Avintia. Gjithsesi, festa më e madhe ishte për Quartararo (sot u klasifikua i katërti), që shpallet kampion bote, duke valëvitur flamurin francez pas përfundimit të garës. Valentino Rossi, në garën e fundit para publikut të tij, doli i dhjeti.

Leave A Comment