• Home
  • Tjera
  • Chelsea mund të paguajë tarifë rekord për yllin e Milanit!

Chelsea mund të paguajë tarifë rekord për yllin e Milanit!

La Gazzetta dello Sport pretendon se Chelsea po mendon të paguajë një tarifë rekord klubi për sulmuesin e Milanit, Rafael Leao. Raporti detajon se si skuadra e Premier League janë tifozë të mëdhenj të sulmuesit 23-vjeçar portugez, duke besuar se ai është shtesa e duhur për të forcuar sulmin e Thomas Tuchel pas largimeve të lojtarëve si Romelu Lukaku dhe Timo Werner.

Milani nuk është i interesuar të shesë Leaon, por me kontratën e tij që skadon në 2024, ata mund të detyrohen në një pikë të vështirë. Chelsea mund të paguajë deri në 120 milionë euro për të siguruar Leaon në ditët e mbetura të afatit kalimtar, por një marrëveshje do të ishte jashtëzakonisht e komplikuar.

Jo vetëm që Milani nuk dëshiron të shesë, por lojtari i detyrohet Sporting CP 16.5 milionë euro pas një ndërprerjeje të njëanshme të kontratës dhe kuqezinjtë gjithashtu duhet t’i japin 15% të shitjes Lille për shkak të një klauzole të ardhshme të rishitjes.

Një marrëveshje mund të kushtojë rreth 150 milionë euro në total, që ishte klauzola më parë aktive e lirimit të Leaos. Është e vështirë të imagjinohet që ky transferim të ndodhë, veçanërisht në fund të afatit kalimtar të verës, por Chelsea mund të përpiqet ende pavarësisht.

Leave A Comment