• Home
  • Tenis
  • Djokovic rrezikon të zbresë nga froni pas mungesës në Australian Open

Djokovic rrezikon të zbresë nga froni pas mungesës në Australian Open

Mungesa në grand slam të Australian Open mund t’i kushtojë shumë tenistit serb Novak Djokovic, që rrezikon të humbasë kreun e renditjes botërore.

Ai është kampion në fuqi në këtë turne, por për shkak të përjashtimit nga Australia, Djokovic (i pavaksinuar) nuk mund ta mbrojë këtë titull. Ndaj, si pasojë e pikëzimit, ai do të humbasë 2000 pikë.

Kjo mund të çojë në rrëzimin e tij nga froni në rast se këtë turne e fitojnë numrat 2 dhe 3 në botë, respektivisht rusi Daniil Medvedev e gjermani Alexander Zverev, që në këtë rast do të fitonin 2000 pikë.

Kjo gjë mund të ndodhë zyrtarisht në mesin e shkurtit, pasi vjet Australian Open u shty dy javë për shkak të pandemisë.

Leave A Comment