• Home
  • Bundesliga
  • E FUNDIT | Bota e futbollit dridhet, shenja e parë vjen nga vendimi zyrtar në Bundesliga!

E FUNDIT | Bota e futbollit dridhet, shenja e parë vjen nga vendimi zyrtar në Bundesliga!

Pas thashethemeve të para të nëntorit, qeveria gjermane tani ka vendosur: sërish stadiume me dyer të mbyllura.

Bundesliga do të luajë ndeshjet e ligës së lartë kombëtare të futbollit pa praninë e publikut. Siç nënvizohet nga Ansa, duke filluar nga 28 dhjetori të gjitha ndeshjet e Bundesligës do të jenë sërish me stadiume të ndaluara për publikun, si dhe do të mohohet prania e ngjarjeve të tjera madhore që do të zhvillohen pa audiencë.

Këto janë dy nga masat që synojnë frenimin e përhapjes së koronavirusit në Gjermani dhe të vendosura në samitin midis qeverisë federale dhe Lndet, mbledhja qe sonte  ka përfunduar pas shume diskutimesh.

Këtë e ka bërë të ditur kancelari Olaf Scholz. “Ngjarjet e mëdha mbirajonale nuk mund të zhvillohen më me audiencë, kjo është veçanërisht e vërtetë për ndeshjet e futbollit”, tha vetë Scholz.

Ajo që shqetëson më shumë qeverinë gjermane është rritja intensive dhe e ndjeshme e infeksioneve të variantit Omicron që po e zhysin të gjithë botën përsëri në makthin Covid pas një fushate të tërë vaksinimi.

Në Bundesliga, në veçanti, ishte mbi të gjitha rasti i Bayern Munichut, i cili ishte objekt i një lufte të vërtetë të brendshme midis të favorshme dhe mbi të gjitha jo të favorshme për administrimin e vaksinës. Mbi të gjitha Kimmich i cili më pas doli pozitiv për virusin dhe më pas e bindi veten të merrte dozën e parë. Klubi bavarez kishte pezulluar pagat e kujtdo që refuzonte t’i nënshtrohej trajtimit me vaksinë.

Sot vendimi zyrtar që në fakt hap sërish skenarin e dyerve të mbyllura në botën e futbollit. Bundesliga ishte liga e parë kombëtare e futbollit profesionist që luajti një ndeshje futbolli pas bllokimit të ashpër në fillim të vitit 2020, kur Covid befasoi dhe gjunjëzoi të gjithë botën.

Dhe sot Gjermania është shteti i parë që bën një hap prapa duke u rikthyer për të luajtur ndeshjet e kampionatit ende me dyer të mbyllura. Madje, nuk thuhet se vende të tjera, mes tyre edhe Italia, duke qenë se edhe sot një ndeshje e planifikuar kalendarike (Udinese-Salernitana) është pezulluar për shkak të disa infeksioneve në skuadrën e Campania-s…

Leave A Comment