• Home
  • La Liga
  • E KRYER | Barcelona bën goditjen finale, zbulohen detajet! LaLiga i bëri një nder

E KRYER | Barcelona bën goditjen finale, zbulohen detajet! LaLiga i bëri një nder

Gjithçka duket se është zgjidhur tani: Pierre-Emerick Aubameyang do të jetë një lojtar i ri i Barcelonës.

Siç raporton Sport, sulmuesi gabonez tani po kalon kontrollet mjekësore dhe së shpejti do të nënshkruajë kontratën.

LaLiga i ka dhënë leje operacionit, ndërsa presidenti Laporta dhe menaxherët Alemany, Yuste dhe Cruijff janë në Ciutat Esportiva në pritje të lojtarit, i cili ka arritur një marrëveshje deri në fund të sezonit plus një vit opsional.

Ousmane Dembélé duhet të qendroje te Barcelona. Aubameyang eshte operacioni i fundit i katalanasve kete merkato dimerore te trazuar.

I lindur në Laval, Francë, nga një nënë spanjolle dhe ish-futbollisti gabonez Pierre Aubameyang, ai e filloi karrierën e tij në Akademine e Laval, përpara se të transferohej në Rouen dhe Bastia.

I afruar nga Milan në 2007, vitin e ardhshëm ai u dërgua në huazim te Dijon, pastaj te Lille dhe Monaco. Ai nuk bëri kurrë debutimin e tij në ekipin e parë të klubit milanez, i cili e shiti te Saint-Étienne, fillimisht në formë huazimi (në janar 2011) dhe më pas, në dhjetor 2011, plotësisht për 1 milion euro.

Në një vit ai u bë një element kyç i skuadrës franceze, duke u ngritur si zëvendësshënuesi më i mirë i Ligue 1 2012-2013 me 19 gola dhe duke fituar Kupën e Ligës 2012-2013.

Në vitin 2013 Dortmund shpenzoi 13 milionë euro, ku nën drejtimin e trajnerit Jürgen Klopp u shndërrua nga një anësor në një sulmues të pastër. Ai fitoi Superkupën e Gjermanisë 2013 dhe u vendos si një nga sulmuesit më pjellor në ligat evropiane, duke shënuar 141 gola në 213 ndeshje me klubin gjerman në tre vjet e gjysmë, duke përfshirë 31 në ligë në sezonin 2016-2017 i vetëm, në të cilin u diplomua golashënuesi më i mirë i Bundesligës.

Pasi fitoi një tjetër Superkupë të Gjermanisë në 2014 dhe një Kupë të Gjermanisë në 2016-2017, ai u transferua te Arsenali në janar 2018 për 56 milionë euro.

Në nivel ndërkombëtar, në vitin 2009 ai bëri debutimin e tij me kombëtaren e Gabonit, me të cilën mori pjesë në tre finale të Kupës së Kombeve Afrikane, nga e cila ishte golashënuesi më i mirë në vitin 2012 dhe në Lojërat Olimpike të Londrës 2012. Në Në vitin 2015 ai u zgjodh futbollisti afrikan i vitit nga CAF, i pari gabonez që pati sukses në ndërmarrje.

Leave A Comment