• Home
  • Bundesliga
  • Ekipi që po “falson” Bundesliga-n sot arriti fitoren e parë pas 14 javësh kampionat! E ardhmja e shkruar, por nuk ka dramë…

Ekipi që po “falson” Bundesliga-n sot arriti fitoren e parë pas 14 javësh kampionat! E ardhmja e shkruar, por nuk ka dramë…

2021 nuk ka mbaruar ende, por në Greuther Fürth të gjithë e dinë tashmë se çfarë rezervon viti i ardhshëm për ta: rënien në Zweite Bundesliga.

Skuadra gjermane po shkon aq keq sa është një kandidaturë serioze për të mposhtur rekordin e palakmueshëm për paraqitjen më të keqe të mijëvjeçarit në një nga pesë kampionatet e mëdha evropiane.

Edhe pse, sot u pa një rreze drite, pasi ka arritur fitoren e parë pas 14 javësh kampionat!

Me 4 pikë të grumbulluar në 15 ndeshje dhe një mesatare pikësh absurde, klubi frankonian aktualisht është Hirushja e Evropës.

Që nga 21 gushti, data e barazimit të tyre në shtëpi kundër Arminia Bielefeld, Greuther Fürth ka pasur vetëm humbje, disa në kufi me poshtëruesit si 6-3 kundër Hoffenheim dhe 7-1 ndaj Bayer Leverkusen.

Shifra që nxjerrin në pah pamjaftueshmërinë e skuadrës në nivele të caktuara, të vërtetuara edhe nga eksperienca e mëparshme, e vetme në Bundesligë në sezonin 2012-13, e mbyllur në vendin e fundit me 21 pikë, 60 gola të pësuar dhe asnjë fitore në shtëpi.

 

Por, sot, kënaqësia ishte e madhe, sepse goli i Nielsen në pjesën e dytë ndaj Union Berlin ndaloi një hemoragji që zgjaste prej shumë kohësh…

Edhe pse Furth me siguri do të bjerë nga kategoria, ky sukses pa u mbyllur viti 2021 duhet të jetë një injeksion entuziazmi.

 

Leave A Comment