• Home
  • Champions League
  • Ish-talenti i madh italian i zbuluar nga Mourinho tërhiqet nga futbolli 31 vjeç! “Nuk mundem, më besoni!”

Ish-talenti i madh italian i zbuluar nga Mourinho tërhiqet nga futbolli 31 vjeç! “Nuk mundem, më besoni!”

Ishte nje kohe kur perkrah tij Special One, Mourinho, e prezantoi si futbollistin me te talentuar qe kishte stervitur ne mbrojtje, i afte te mbante edhe nje Cristiano Ronaldo te ri te Manchester United… Ajo kohe i perket te shkuares!

Davide Santon tërhiqet nga futbolli në moshën 31-vjeçare, pasi u lirua nga Roma më 30 qershor, në fund të kontratës së tij 4-vjeçare me klubin verdhekuq. Është përfundimi i trishtë i një karriere që kohët e fundit i ka rezervuar djaloshit emilian më shumë hidhërim sesa gëzime, në fund të fundit mjafton të shikosh listën e paraqitjeve të tij për të kuptuar sa pak i kishte mbetur…

Në fjalët e Davide Santon ka vetëdije. Vetëdije e hidhur e pranive, dyshime për të ardhmen por këmbët fort në tokë, pasi gjithçka ishte shembur. “Jam i detyruar të ndaloj së luajturi. Jo sepse nuk kam pasur oferta, jo për ndonjë gjë tjetër, por sepse trupi im, me kaq shumë lëndime në të kaluarën, nuk mund të durojë më”.

“Duhet ta bëj. Nuk dua, por duhet”, ndërsa muhabeti është një centrifugë kujtimesh, emocionesh, keqardhjesh, ndërgjegjeje. Në vitin e parë që u largova nga skuadra, kalova një kontroll pas tjetrit, por nuk kam asgjë për të bërë: e vetmja gjë do të ishte të rrezikoja të kem proteza. Mund të eci ende në këmbë, por të bëj profesionale. lojtari ka nevojë për diçka tjetër”.

Vetëdija dhe kthjelltësia. Edhe per gjunjët e tij të brishtë. “Kam gjurin e majtë ku nuk e kam bërë operacion por më pengon nga shumë gjëra… Dhe pastaj është gjuri i famshëm i djathtë: e kam operuar tre herë”.

E tij është një zgjedhje e pjekur. “Nëse më duhet të luaj me frikën, nuk e bëj. Dhe kam vite që luaj me frikën, por jam përshtatur, duke punuar, duke qëndruar. Por kurrë nuk luani me qetësi, gjithmonë keni frikë: bëni detyrat. Fillova të luaja sepse isha argëtuar dhe vitet e fundit ishte një dhimbje. Thashë që nëse më duhet të vazhdoj, nuk është ajo që dua të bëj. Por ka pasur disa oferta…”.

Ai mori kritika të thella në Romë, nga ata që nuk e njihnin gjendjen e tij. “Më thanë ‘po vjedh paratë në Romë’. Imagjinoni: me klubin ishim në rregull për të thënë lamtumirë, çështja është se nuk mund t’i kaloja ekzaminimet mjekësore diku tjetër”.

Kështu ai vendosi. Si ndihet? “Kam vuajtur muajt e parë. Kisha kohë ta mendoja, të reflektoja. Kur isha jashtë skuadrës në Romë, pata një periudhë të parë ku vuajta: nuk e prisja që kjo karrierë të përfundonte. Doja të luaja, argëtohesha, për fat të keq unë pata gjithçka menjëherë dhe ai shkoi në ngjitje, por duhet të pranosh: kam menduar shumë, kam një familje, dy vajza, tani i përkushtohem dhe pastaj do të shoh nëse do të qëndroj në futboll apo në një fushë tjetër”.

E keni menduar? “Jeta e një futbollisti zgjat… Pesëmbëdhjetë vjet? Ka nga ata që mbarojnë heret, disa më vonë. Duhet të mendosh mirë për më vonë, të studiosh, të kuptosh. Arrin në një pikë ku e gjen veten bosh, sepse jeton. atë jetë për kaq vite.

Grumbullime, ndeshje, stërvitje, u largova nga shtëpia kur isha 14. Fakulteti, sakrifica, zakoni ishte të rrije larg.Më pas një mëngjes zgjohesh dhe nuk ke për të shkuar më të stërvitesh. Kam vuajtur në fillim, por jam mësuar me të dhe tani kam filluar të mendoj për të ardhmen: Nuk e kisha planifikuar këtë fund të karrierës, gjithçka erdhi papritur”.

Leave A Comment