• Home
  • Champions League
  • Kombëtarja e Rusisë rikthehet të luajë, ndizen polemika! Pjanic sulmon Bosnjën e tij… “Jam pa fjalë!”

Kombëtarja e Rusisë rikthehet të luajë, ndizen polemika! Pjanic sulmon Bosnjën e tij… “Jam pa fjalë!”

Kombëtarja ruse e futbollit u përjashtua nga garat e FIFA-s dhe UEFA-s pas pushtimit të Ukrainës. Rusia po luftonte për një vend në Katar 2022, por u hoq nga lista që duhej të luante në play-off për Kupën e Botës. Ndërsa UEFA ka përjashtuar të gjitha skuadrat nga kompeticionet evropiane të klubeve.

Por tashmë kombëtarja ruse është gati të dalë në fushë, pasi për muajin nëntor është organizuar një ndeshje miqësore me Bosnjën. Pas njoftimit, ka pasur polemika. Kombëtaret ruse janë përjashtuar nga garat ndërkombëtare, FIFA dhe UEFA, pas pushtimit të Ukrainës.

Kombëtarja ruse e futbollit nuk ka luajtur asnjë ndeshje në vitin 2022 dhe për të anuluar zeron nga kjo kuti, federata ka organizuar një ndeshje miqësore, e cila do të luhet më 19 nëntor, saktësisht një ditë para fillimit të Botërorit të Katarit. Rusia në Shën Petersburg do të presë Bosnjën.

Një vendim që ka ngjallur polemika të panumërta. Ndër më kritikët është Miralem Pjanic, një ish-lojtar i Romës dhe Juventusit, i cili përfundoi në Emiratet e Bashkuara Arabe pas një eksperience fatkeqe në Barcelonë, i cili duke folur për mediat e vendit të tij tha:

“Vendimi nuk është i mirë. Jam pa fjalë. Në Federatën e Futbollit ata e dinë se çfarë mendoj unë. Fjalë të ashpra që sugjerojnë edhe një bojkot të mundshëm nga një sërë lojtarësh të kombëtares.

Kryetarja e Sarajevës, kryeqyteti i Bosnjës, Benjamina Karic është gjithashtu shumë e ashpër dhe në rrjetet sociale: “Sarajeva si qyteti që është rrethuar nga agresorët për një kohë të gjatë dhe unë si kryetar bashkie dënoj ashpër vendimin e Federatës Kombëtare të Futbollit. për të luajtur një ndeshje miqësore me Rusinë. Nëse vendimi nuk revokohet, ne do të ndërpresim bashkëpunimin me Federatën e Futbollit, i cili deri më tani ka qenë i frytshëm.”

Me humbjen e ndeshjes së fundit kualifikuese ndaj Kroacisë, Rusia përfundoi në play-off, të cilën nuk e luajti për shkak se u përjashtua nga FIFA. Por shumë përpara përjashtimit, për shkak të pushtimit të Ukrainës, tre skuadrat që mund të kishin sfiduar rusët në play-off, konkretisht Polonia, Suedia dhe Çekia, kishin deklaruar se do të kishin dalë në fushë kundër rusëve.

Leave A Comment