• Home
  • La Liga
  • NGA FRANCA JAPIN LAJMIN E MADH | PSG-BARCELONA, po ndodh e pabesueshmja në merkato?

NGA FRANCA JAPIN LAJMIN E MADH | PSG-BARCELONA, po ndodh e pabesueshmja në merkato?

Telenovela Ousmane Dembélé nuk është larg arritjes së epilogut të saj në fund të afatit të merkatos dimërore…

Por le t’i vendosim gjërat në kontekst. Në fund të kontratës në qershor 2022, kampioni i botës 2018 nuk i ishte përgjigjur në mënyrë të favorshme ofertës së re të ofruar nga klubi katalanas (14 milionë euro neto në vit).

Francezi, i lidhur thellësisht me klubin Blaugrana dhe pa asnjë dëshirë për t’u larguar, pretendoi 20 milionë euro neto.

Secila palë mbeti e vendosur në pozicionet e saj dhe pika e pakthimit u arrit më pas pas një takimi mes Xavi-t dhe lojtarit, kur tekniku spanjoll i tregoi dy mundësi, domethënë të rinovonte dhe të luante ose të ndiqte ndeshjen nga tribuna deri në fund.të kontratës së tij.

Më pas, drejtori i futbollit të FC Barcelona, ​​Mateu Alemany, konfirmoi zyrtarisht lajmin duke njoftuar qartë dhe thjesht përjashtimin e përkohshëm të lojtarit.

Një situatë e patolerueshme që ka ngurtësuar tonet mes palëve të ndryshme.

Ndërsa situata është qetësuar disi ditët e fundit dhe palët e ndryshme janë takuar në Barcelonë për të gjetur një zgjidhje, asgjë nuk ka çuar në asgjë konkrete dhe çdo ditë që kalon e largon Ousmane Dembelen pak më larg nga Camp Nou.

Një dhuratë për klubet që mbeten të fshehura në hije dhe presin me durim që e ardhmja e lojtarit të komprometohet përfundimisht përpara se të ndërmarrin veprime. Nëse Chelsea, Tottenham, Bayern, Manchester United (i cili sapo është rikthyer në lajme këtë të diel pas çështjes Mason Greenëood dhe që është gati të shkojë në sulm nesër) dhe Neëcastle kanë qenë në garë për disa javë, është me të vërtetë PSG që mban litarin.

Sipas informacioneve, Leonardo, i cili vlerëson veçanërisht profilin e lojtarit që kur luante për Rennes, ka marrë në dorë çështjet për të zhvilluar diskutimet.

Dhe padyshim, pas disa shkëmbimeve konstruktive, shefi i PSG-së mori një marrëveshje verbale nga 24-vjeçari francez (27 ndeshje – 4 gola) dhe agjenti i tij për të ardhur në kryeqytetin francez.

Me përjashtim të një kthese të pabesueshme, e ardhmja e Ousmane Dembélé do të jetë në Paris.

Me vetëm 24 vjeç, Dembouz përfaqëson të ardhmen e PSG-së, e cila prej disa kohësh dëshiron të rinovojë linjën e saj sulmuese. Me praninë e Neymar (29), Lionel Messi (34) apo Angel Di Maria (33), PSG nuk kishte një lojtar të ri të kalibrit të Ousmane Dembélé.

PSG, një zgjedhje e përshtatshme

Mbetet të shihet se çfarë do të mendojë klubi katalanas. Sepse nga ana e tij, do të ishte një sinjal i ri katastrofik i dërguar përkrahësve të tij.

Një ditë para përfundimit të afatit kalimtar, është e vështirë të dihet nëse një marrëveshje mund të arrihet deri më 31 janar apo nëse lojtari do të largohet më shumë në fund të kontratës së tij më 30 qershor.

Leave A Comment