• Home
  • La Liga
  • NGA SPANJA | Perez tërbon Leonardon, drejtuesi i PSG e akuzon hapur gjatë drekës. Por padroni i Real Madridit…

NGA SPANJA | Perez tërbon Leonardon, drejtuesi i PSG e akuzon hapur gjatë drekës. Por padroni i Real Madridit…

Liga e Kampionëve 2021-2022 rifilloi zyrtarisht sonte, me 1/16-tat e eliminimit direkt. Menjëherë një ndeshje e madhe në Paris, mes PSG dhe Real Madrid.

Në duelin e sotëm përballen dy ish-trajnerë të Milanit. Nga njëra anë, Carlo Ancelotti, trajneri që udhëhoqi kuqezinjtë drejt triumfeve të shumta në fillim të viteve 2000, veçanërisht në nivelin kontinental.

Nga ana tjetër, braziliani Leonardo, i cili ka qenë trajner i Milanit në vitet 2009-2010 ndërsa aktualisht është menaxher i përgjithshëm i PSG-së.

Vetë Leonardo ka qenë protagonist i një episodi të bujshëm ditën e sotme. Në orët e drekës u zhvillua takimi i zakonshëm në tavolinë mes drejtuesve të dy skuadrave. Një traditë para sfidave të Champions League, ose më mirë një vakt i konsumuar në një restorant të qytetit në prani të stafit të klubeve kryesore.

Një drekë, ajo në qendër të Parisit, e cila kishte një implikim të fortë kontrovers. Para së gjithash, drejtuesit e PSG-së e ndërruan vendndodhjen në momentin e fundit: fillimisht duhej të zhvillohej në Guajana Savoy, ndërsa në ekstrem u zhvendos në restorantin shumë të shtrenjtë Pavyllon, në rrugen Champs Elysées.

Tension mes drekuesve, për fajin e vetë Leonardos. Ish-lojtari i Milanit, i pranishëm në drekë së bashku me presidentin e tij Nasser Al-Khelaifi, është mërzitur nga vonesa prej rreth 40 minutash e Florentino Perez.

Por më vonë temë e bisedës ishte e ardhmja e Kylian Mbappé. Leonardo ia turpëroi Florentinon, duke i drejtuar gishtin të gjithë klubit madrilen fajtor për përpjekjen për të bindur francezët të largoheshin nga Parisi dhe të transferoheshin në Spanjë para përfundimit të kontratës së tij.

Siç raporton gazeta AS, Reali ka preferuar të mos përgjigjet ndaj provokimeve dhe nervozizmit të Leonardos, por sigurisht që marrëdhëniet mes dy klubeve pas këtyre fjalimeve mjaft të përzemërta duket se janë të komprometuara. Pavarësisht kësaj, Perez do të donte të merrte mbështetjen e Al-Khelaifi për krijimin e njohur të Superligës: Real Madridi ishte ndër klubet themeluese, ndërsa fondi i Katarit i PSG ishte një nga më skeptikët dhe më kundërshtarët.

Qëndrimi i Leonardos është befasues. Ishte ish-Rossonero ai që e bindi Gigio Donnarumma të kalonte te PSG në një transfertë të lirë pa respektuar përpjekjet e rinovimit të propozuar nga Milani. Tani që thika nuk është më në anën e tij, Leo ka vendosur për të mos thënë një skenë ironike.

Leave A Comment