• Home
  • Bundesliga
  • Ricardo Pepi, rekordmeni i MLS-së që Augsburg e rrëmbeu nga top klubet! 20 mln euro të paguara te Dallas Fc

Ricardo Pepi, rekordmeni i MLS-së që Augsburg e rrëmbeu nga top klubet! 20 mln euro të paguara te Dallas Fc

Vitet e fundit, FC Dallas është cilësuar si vendi kryesor i talenteve të Amerikës së Veriut.

Ëeston McKennie, Bryan Reynolds, Reggie Cannon, Chris Richards, Tanner Tessman: ata janë të gjithë djem që dolën nga sektori i të rinjve të FC Dallas, të cilët më pas arritën të vendoseshin në ligat më të mira evropiane, madje edhe Justin Che së shpejti duhet të ndjekë të njëjtën rrugë, duke pasur parasysh se bëri përshtypje që gjysmën e parë të 2021-shit e shpenzoi si huazim te Bayern Munich, ekipi i të rinjve.

Prandaj, FC Dallas po bëhet një lloj ‘Ajax i Amerikës’, një klub i aftë për të nxjerrë në pah talentë të rinj, të cilët pasi të shiten, zëvendësohen shpejt nga lojtarë të tjerë me vlerë të njëjtë.

Zbulimi i fundit i madh i propozuar nga klubi teksan është Ricardo Pepi, një sulmues që në moshën 18-vjeçare tashmë po thyen rekorde në MLS.

Ngritja e tij ka qenë e bujshme dhe vetë FC Dallas, përmes kanaleve të veta, e ka quajtur veten mikpritës zyrtar të ‘Ricardo Pepi Hype Train’.

Pepi ishte një ngritje e papritur, por e përgatitur dhe e kryer me shumë kujdes. Për këtë arsye, edhe pse është shumë i ri, tashmë i ka të gjitha cilësitë e nevojshme për t’u shprehur në nivelet më të larta në MLS.

Mes dhuratave të shumta ai ka ndër të tjera një që i duhet çdo sulmuesi: nuhatjen për gol. Dhe ai ka shumë prej tyre. Gjatë sezonit të kaluar ai shënoi 13 gola në MLS, në pak më shumë se 2000 minuta të luajtura.

Sulmuesi i FC Dallas u bë lojtari më i ri që ka shënuar një hat-trick në historinë e MLS më 24 korrik kundër LA Galaxy.

Jo keq për një djalë që sapo ka hyrë në  futbollin profesionist.

“Një nga synimet që kisha para fillimit të sezonit ishte të arrija 25 gola – zbuloi Pepi për Goal korrikun e kaluar – dhe kjo nuk ka ndryshuar. Kjo është ajo që do të synoj për pjesën tjetër të vitit”.

Ndërsa ai nuk ia doli, talenti i tij nuk kaloi pa u vënë re. i lindur në El Paso, Pepi filloi të luante që në moshë të vogël, i frymëzuar nga babai dhe gjyshi i tij. Ky i fundit, pranoi djali, pati një ndikim të jashtëzakonshëm në rritjen e tij dhe ndoshta nuk është rastësi që het-triku i tij rekord u arrit në ditën e përvjetorit të vdekjes së gjyshit të tij.

Pepi e gjeti veten që duhet të merrte një vendim të rëndësishëm tashmë në moshën 13-vjeçare, kur u gjend në një udhëkryq: të qëndronte me familjen e tij dhe më pas të vazhdonte atë që do të kishte qenë një rrugë normale rritjeje, ose të shkonte në Dallas për të ndjekur ëndrrën e tij. .

Ai zgjodhi opsionin e dytë, atë më të vështirë, atë që e sforcoi si mendërisht ashtu edhe fizikisht.

“Isha i detyruar të rizbuloja veten të pjekur në atë moshë. Sot njerëzit më thonë ‘je shumë i pjekur për të qenë një djalë 18-vjeçar’, por për mua kjo është normale sepse e kam nisur këtë rrugëtim kur isha vetëm trembëdhjetë vjeç.

Kam marrë një rrezik të madh. Askush nuk mund të të garantojë se do të bëhesh futbollist profesionist, por e dija që doja diçka. E dija që doja të bëhesha futbollist.

Punoj shumë çdo ditë, duke e ditur se çdo sakrificë duhet të shpërblehet. Ndjeva se duhej t’u jepja prindërve të mi një arsye për të qenë krenarë për mua”.

Sakrificat e tij dhanë rezultat, dhe shumë shpejt gjithashtu.

Në vitin 2018, në moshën 15-vjeçare, Pepi nënshkroi kontratën e tij të parë profesionale kur iu bashkua ekipit rezervë të klubit, North Texas SC, në USL. Debutimi i tij ishte një nga ato të pamendueshmet: menjëherë një hat-trick.

Në total, ai shënoi shtatë gola në gjashtë paraqitjet e tij të para në USL, duke tërhequr vëmendjen e vëzhguesve të ekipit të parë.

Në vitin 2019 ai bëri debutimin e tij në MLS, në moshën 16 vjeç e gjysmë, dhe një vit më vonë ai iu bashkua skuadrës përgjithmonë, duke shënuar gjithashtu dy golat e tij të parë në ligën më të mirë.

Viti 2021 ishte viti i shpërthimit përfundimtar, pasi sezonin e kaluar ai ishte një nga sulmuesit më të mirë të turneut.

Ai është i zoti në hapësira dhe sheh porten. Ai nuk është lojtari më i shpejtë në botë, por as nuk duhet të jetë. Pavarësisht moshës së tij të re, Pepi tashmë mund të llogarisë në një prekje të parë të jashtëzakonshme dhe inteligjencë futbolli që e lejon atë të gjejë rrjetën në mënyra të ndryshme.

Ajo për të cilën ai është ende duke punuar, me pranimin e tij, është fiziku. 185 cm i gjatë, potencialisht ka fizikun e sulmuesit të madh dhe e ka shfrytëzuar maksimalisht në nivel të të rinjve, por ende duhet të shohim se çfarë do të mund të bëjë me vazhdimësinë ndaj mbrojtësve më të mirë.

Pepi sigurisht që po punon për grabitjen në zonë dhe për leximin e ditës. Ai ka treguar tashmë se mund ta bëjë këtë, por për të arritur në nivelin tjetër duhet të dini se si ta mbani topin, të ngrini shokët e skuadrës dhe të krijoni hapësira me lëvizjet tuaja.

Për t’u përmirësuar më tej, ai merr frymëzim mbi të gjitha nga sulmuesit e kalibrit të Erling Haaland dhe Robert Leëandoëski. Trajneri i tij, Luchi Gonzalez, e krahasoi atë me dy yjet e Bundesligës.

Dhe pikërisht në Bundesliga do të jetë kapitulli i tij i ri në jetë: Augsburg! E çuditshme por e vërtetë, klubi gjerman mesatar ka shpenzuar 20 mln euro për të siguruar diamantin e ri të Dallas FC, me shpresën që të ndjekë rrugën e një “asi”…

Leave A Comment