Shorti i Nations League, kampionët e Europës në grupin e ferrit

Italia do të përballet me Gjermaninë, Anglinë dhe Hungarinë në Grupin e Vdekjes të Nations League.

Italianët dhe anglezët do të përballen përsëris humë shpejt pas finales së Euro 2020.

Axurrët dolën të tretët në edicionin 2020/21 të truneut, duke fituar grupin e tyre dhe duke mundur Belgjikën në finalen për vendin e tretë ps humbjes së pësuar kundër Spanjës në gjysmëfinale.

Ndeshjet e javës së parë dhe të dytë do të luhen më 2 dhe 8 qershor, ndërsa ato të javës 3 dhe 4 më 8 dhe 14 qershor, dhe ato të javës 5 dhe 6 më 22 dhe 27 shtator.

Gjysmëfinalet për fitueset e grupeve do të luhen më 14 dhe 15 qershor 2023, me finalen që do të zhvillohet më 18 qershor 2023.

Shorti i plotë

LIGA A

Grupi A1

Francë

Danimarkë

Kroaci

Austri

Grupi A2

Spanjë

Portugali

Zvicër

Republikë Çeke

Grupi A3

Itali

Gjermani

Angli

Hungari

Grupi A4

Belgjikë

Holandë

Poloni

Uells

LIGA B

GRUPI B1

Ukrainë

Skoci

Irlandë

Armeni

GRUPI B2

Islandë

Rusi

Izrael

Shqipëria

GRUPI B3

Bosnjë Hercegovinë

Finlandë

Rumani

Mali i Zi

GRUPI B4

Suedi

Norvegji

Serbi

Slloveni

LIGA C

Grupi C1

Turqi

Luksemburg

Lituani

Ishujt Faroe

Grupi C2

Irlandë e Veriut

Greqi

Kosovë

Qipro/Estoni (fituesi)

Grupi C3

Sllovaki

Bjellorusi

Azerbajxhan

Kazakistan/Moldavi (fituesi)

Grupi C4

Bullgari

Maqedoni e Veriut

Gjeorgji

Gjibraltari

LIGA D

Grupi D1

Lihtenshtejn

Kazakistan/Moldavi (humbësi)

Andorra

Letoni

GRUPI D2

Malta

Qipro/Estoni (humbësi)

San Marino

Leave A Comment