• Home
  • Premier League
  • TE UNITED KA SPIUNË | “Mjaft, e dimë kush janë. Po hedhin m*t ndaj Rangnick, por…”

TE UNITED KA SPIUNË | “Mjaft, e dimë kush janë. Po hedhin m*t ndaj Rangnick, por…”

Manchester United ka rënë sërish në një krizë të thellë. Shkarkimi i Solskjaer nuk i fshiu problemet e rrënjosura në një ekip që ende nuk ka arritur të gjejë ekuilibrin. Ardhja e Cristiano Ronaldos ishte një vlerë e shtuar por shifrat tregojnë se kriza e Djajve të Kuq gjendet direkt në dhomat e zhveshjes.

Ralf Rangnick po përpiqet t’i japë identitetin e tij skuadrës, por grupi nuk është gjithmonë në gjendje ta ndjekë atë. Fitorja mungon prej gati një muaji që kur suksesi i fundit mes kampionatit dhe kupave erdhi vetëm më 22 janar.

Me pas United barazoi dy ndeshje në Premier League kundër Burnley-t modest dhe Southampton-it përpara se të humbnin me penallti në Kupën FA ndaj Middlesbrough. Barazimi i fundit, megjithatë, u kritikua shumë në Angli, veçanërisht nga Gary Neville, i cili në Sky Sports, duke shqyrtuar situatën në lidhje me Djajtë e Kuq, foli për një rrjedhje të tepruar të lajmeve nga dhoma e zhveshjes së Manchester United jashtë deri në media.

Një spiun i vërtetë që do të bënte të njohura të gjitha historitë që ndodhin brenda dhomës së zhveshjes, duke përfshirë bisedat dhe mënyrën e punës së Ralf Rangnick.

Neville shpjegon se ishte përballur me një situatë të ngjashme tashmë të përjetuar në të kaluarën, kur për punë i duhej të ndiqte një Ligë të Kampionëve Napoli-Chelsea në të cilën trajneri i Bluve ishte Villas-Boas.

“Ai kishte lënë jashtë titullare si Frank Lampard, Michael Essien, Ashley Cole, katër ose pesë nga lojtarët më të rëndësishëm – tha ai – më kujtohet që në drekë me kolegët merrnim mesazhe me informacione për ekipin dhe komente negative për menaxherin”

Neville është i befasuar: “Po pyesja veten nëse ato gjëra po ndodhnin vërtet!”

Ish-United shkon në thelb të çështjes dhe tregon se e njëjta gjë po ndodh pikërisht tani në dhomat e zhveshjes së Djajve të Kuq.

Madje do të ishte aktivizuar një makineri komunikimi dhe informacioni: “Ata janë të gjithë në punë: prokurorë, oficerë shtypi dhe marketingu, të gjithë gati për të shpëtuar imazhin e klientit të tyre – shpjegon Neville – Por ajo që ata nuk e kuptojnë është se kur flasin për mediat, pastaj mediat shkojnë të flasin me klubin, kështu që ju e dini shumë mirë se kush po bën që disa gjëra të dalin në pah”.

Prandaj spiuni shtë i njohur për shtypin. Lojtari në detyrë që i zbulon ekipit të tij të gjitha informacionet në lidhje me menaxherin dhe më shumë. Javën e kaluar, madje doli se disa lojtarë të United i referohen krahut të djathtë të Rangnick, Chris Armas, duke e quajtur atë Ted Lasso, menaxherin fatkeq të një serie televizive Apple +.

“Më duket mungesë respekti dhe e neveritshme – thotë Neville – Gjithë ai m*ut, ato marrëzi po ndodhin prapa kraheve te United”.

Neville përsërit konceptin përpara se të ndalet në problemet reale teknike dhe taktike të United: “Nuk është një situatë e mirë, por ne të gjithë e dimë – shtoi ai – Ne nuk do t’i përmendim fajtorët sepse kemi njëfarë respekti, por situata është e njëjtë. me atë të Chelseat shumë vite më parë.

Ata të gjithë duhet të ndalojnë dhe të mendojnë për të punuar në maksimumin e tyre.”

United sot vuan nga një mungesë ekuilibri, veçanërisht mendor: “Ata kryejnë shumë faulle dhe humbasin topin shumë herë dhe humbasin durimin e tyre ashtu siç ndodhi pas golit të Southampton”. Të njëjtin fjalim përsëriti edhe Ranginick në fund të ndeshjes: “Kjo nuk është një skuadër e lehtë për t’u luajtur, por, edhe një herë, ne kemi humbur durimin”.

Leave A Comment