• Home
  • La Liga
  • TRONDITET BARCELONA | Liverpool tenton t’i rrëmbejë talentin që nuk pranon rinovimin

TRONDITET BARCELONA | Liverpool tenton t’i rrëmbejë talentin që nuk pranon rinovimin

Barcelona rrezikon të humbasë një nga lojtarët e rinj më interesantë në skuadër.

Siç raporton El Nacional, në fakt, Liverpooli ka vënë në shënjestër Gavi, një talent i lindur në vitin 2004: ai ka një kontratë që skadon me Barcelonën dhe për momentin ka refuzuar të gjitha ofertat për rinovim…

Një situatë aspak e mirë për Laporta & Co, duke ditur se sa mbështetet Xavi Hernandez te futbollisti i ri.

I rritur në sektorin e të rinjve të Betisit, në vitin 2015 ai u ble nga Barcelona me të cilën, pesë vjet më vonë, ai nënshkroi kontratën e tij të parë profesionale.

Fillimisht u bashkua me Barcelonën B, më 21 shkurt 2021 ai bëri debutimin e tij me ekipin e dytë katalanas gjatë fitores 6-0 kundër L’Hospitalet, duke zëvendësuar Nico González në minutën e 77-të. Më 14 mars në vijim ai luan ndeshjen e tij të parë si titullar kundër Espanyol B.

Barcelona
Për sezonin 2021-2022 ai promovohet në ekipin e parë nga Ronald Koeman. Pas disa paraqitjeve të mira gjatë tërheqjes verore, trajneri holandez vendos ta konfirmojë atë dhe ta preferojë atë, në hierarki, ndaj bashkatdhetarit të tij Riqui Puig.

Më 29 gusht 2021 ai bëri debutimin e tij në Primera División, në Camp Nou, në fitoren 2-1 kundër Getafe, duke zëvendësuar Sergi Roberto në minutën e 73-të.

Më 14 shtator ai bëri debutimin e tij në Champions League, duke marrë vendin e Sergio Busquets në ndeshjen e humbur në shtëpi ndaj Bayern Munich (0-3). Më 18 dhjetor ai shënoi golin e tij të parë për blaugranat, në fitoren 3-2 kundër Elche.

Kombëtare
Më 30 shtator 2021, në moshën 17-vjeçare, ai mori thirrjen e tij të parë në ekipin kombëtar të të moshuarve.

Debutimi zyrtar bëhet më 6 tetor në gjysmëfinalen e Ligës së Kombeve të UEFA-s kundër Italisë në Meazza (2-1), ndeshje në të cilën ai bëhet debutuesi më i ri në historinë e përzgjedhjes spanjolle, duke thyer rekordin që i përket Ángel Zubieta dhe zgjaste që nga viti 1936.

Leave A Comment