• Home
  • Premier League
  • “U aktivizuan Bentancur-Kulusevski dhe Tottenham humbi” | Presion ndaj Contes dhe Paraticit!

“U aktivizuan Bentancur-Kulusevski dhe Tottenham humbi” | Presion ndaj Contes dhe Paraticit!

Pas debutimit të tyre në Kupën FA më 5 shkurt kundër Brighton, Rodrigo Bentancur dhe Dejan Kulusevski luajtën për herë të parë me Tottenhamin edhe në Premier League.

Jo tamam i paharrueshëm kujtimi i natës së kaluar ku dy ish-lojtarët e Juventusit u aktivizuan gjatëndeshjes dhe kur Spurs u përmbysën nga Southampton që në 3 minuta shënoi dy herë me Elyonussi dhe Adams…

Rezultati final 2-3 ishte një dush i ftohtë për Antonio Conte, i cili pati avantazhin 2-1 të rikuperuar në tre minuta.

Përpara 2-1 deri në minutën e 79-të, Tottenhami u kalua nga Southampton me 2-3 në tre minutat e ardhshme.

Bentancur hyri në fushë në të 60′, ndërsa Kulusevski në 76′.

Pikërisht në momentin që Kane dhe shokët e tij kanë pësuar rikthimin e mysafirëve të aftë për të përmbysur fatin e lojës të zvarritur nga goli i Adams dhe dy asistimet e gjeniut Warde-Prowse.

Në fund të garës, Conte padyshim ishtë i zhgënjyer për atë që kishte ndodhur: “Ne duhet të përmirësohemi në shumë aspekte. Rruga përpara nesh është shumë e gjatë”

Nuk ka fajtorë në veçanti për ish-menaxherin e Interit, por vetëm një moment delikat për të menaxhuar me grupin.

Për disa, megjithatë, trajneri i Salentos do t’i kishte bërë zëvendësimet gabim. Fakti që dy golat erdhën pasi Bentancur dhe Kulusevski hynë në fushë, bëri që Tim Sherëood, ish-trajneri i Tottenhamit të ngrejë hundën, i cili në fund të ndeshjes u hodh kundër dy nënshkrimeve të reja të Spurs: ” Sapo hynë ata në fushë, Tottenham humbi”.

Në realitet, megjithatë, analiza e Sherëood është më e detajuar dhe flet për hyrjen në fushë të Bentancur dhe Kulusevski si një faktor i dëmshëm për balancën e ekipit pasi ata do të kishin ndryshuar strukturën taktike të formacionit fillestar. “Ai thërret Kulusevskin dhe Bentancurin dhe ata e ndryshojnë lojën: sapo hyjnë në fushë, Tottenhami humbet”.

Një koment që shkon kundër valës së mendimit të përbashkët të tifozëve të Tottenham-it, të cilët në vend të kësaj e rritën shumë performancën e Bentancur, i aftë për të marrë kontrollin e mesfushës dhe për t’u treguar shumë rehat në sistemin e lojës së Conte. Uruguaiani në fakt fitoi notën 7 në raport.

“Ia shtoi klasit departamentit” shkruajnë në Angli, ndërsa për Kulusevskin, megjithatë nënvizohet prova e mjaftueshme e suedezit që u gjend në mes të përmbysjes së Southampton.

Kjo është një shenjë e qartë se si opinioni publik anglez ka ushtruar presion mbi Conte dhe vetë Paratici, me këtë të fundit që shpesh vihet në pyetje javët e fundit për shkak të merkatos së tij zhgënjyese të riparimit (para se të vendoste dy goditjet nga Juve. ).

Kjo kishte ndodhur tashmë me rastin e kritikave të ashpra ndaj menaxherit të transfertave të Tottenhamit pas rosës së Gollinit në Carabao Cup.Ish-portieri i Atalantas përfundoi në qendër të vëmendjes së bashku me vetë Paraticin dhe gjithashtu Antonio Conte.

Faji i vetëm i trajnerit të Salentos ishte fakti se kishte miratuar zgjedhjen e Paraticit për të blerë portierin. Tani gishti është drejtuar sërish te dy ish-Juve për ardhjet e Bentancur dhe Kulusevski, pavarësisht se janë vlerësuar qartë nga tifozët e Spurs pas hyrjes së tyre në fushë.

Tottenham aktualisht është në vendin e shtatë në renditje me 36 pikë dhe ka humbur dy ndeshjet e fundit radhazi ndaj Chelsea dhe Southampton.

Tifozët e Spurs prisnin shumë nga trajneri i Salentos, por rezultatet e fundit sigurisht që nuk e ndihmojnë atë.

“Është shqetësuese, për një skuadër me ambicie të Tottenham-it, të pranojë dy gola të tillë”, shkruan Telegraph, duke e drejtuar sërish gishtin nga trajneri, i cili megjithatë kishte bërë një lojë shumë të rëndësishme deri në dy pavëmendje ndaj dy golave ​​të pësuar.

Leave A Comment