• Home
  • Premier League
  • West Ham, gjoba ndaj Zouma i kushton klubit: shokët e skuadrës tani e dinë pagën e mbrojtësit… dhe duan rritje rroge

West Ham, gjoba ndaj Zouma i kushton klubit: shokët e skuadrës tani e dinë pagën e mbrojtësit… dhe duan rritje rroge

Në Angli tema e javës, dhe nuk mund të ishte ndryshe, është sjellja e Kurt Zouma. Dhuna e futbollistit të West Ham ndaj maces së tij, e filmuar dhe postuar në rrjetet sociale nga vëllai i tij, ka zemëruar të gjithë vendin dhe jo vetëm ata që kujdesen veçanërisht për kafshët.

Mbrojtësi kërkoi menjëherë falje në profilet e tij, por kjo padyshim nuk i mjaftoi kompanisë, e cila vendosi t’i vendosë gjobën më të lartë të mundshme, atë që parashikon shkurtimin e pagës për dy javë. Sa keq që, me gjithë publicitetin që ka marrë ky rast, tashmë çekiçët kanë disa probleme të brendshme pikërisht për shkak të sanksionit ndaj mbrojtësit francez.

Po, sepse siç shpjegon DailyMail, shokët e skuadrës … janë irrituar! Dhe nëse gjoba Zouma, e cila do t’i dhurohet tërësisht RSPCA, akronim për Shoqërinë Mbretërore për Parandalimin e Mizorisë ndaj Kafshëve, është 250 000 paund, kjo do të thotë se ish-lojtari i Chelsea merr 125 000 në javë.

Çka e bën atë lojtarin më të paguar në skuadër, madje më shumë se lojtarët si Michail Antonio, i cili së fundmi rinovoi kontratën e tij dhe Andriy Yarmolenko, yjet e skuadrës, të cilët ndalojnë në rreth 100 000 sterlina në javë, duke përfshirë tashmë edhe bonuset.

Mjafton për të nisur një revolucion të vërtetë brenda dhomave të zhveshjes, me kërkesën kaskadë për rregullime të kontratës.

RICE – Rastet më të mprehta për Hammers janë ato të Declan Rice, Tomas Soucek, Pablo Fornals dhe Vladimir Coufal, të gjithë lojtarë të rëndësishëm për Moyes që fitojnë shumë më pak se Zouma.

Në veçanti Rice, i cili në vitin 2018 u betua për besnikëri ndaj klubit duke nënshkruar një kontratë gjashtëvjeçare (që skadon në vitin 2024), por që tani, duke pasur parasysh rëndësinë e tij për ekipin dhe për kombëtaren, mund të vendoste gjithashtu që një rritje e tij e meriton dhe si.

Një problem i madh, duke pasur parasysh se në dritën e çështjes Zouma, disa nga sponsorët e West Ham kanë vendosur të ndërpresin kontratat e tyre, duke e vënë klubin në një situatë më pak se optimale financiare. Por askush nuk e priste që gjoba e aplikuar praktikisht…nga të gjithë, do të bëhej katalizator për këtë histori.

David Moyes e grumbullon…

Trajneri i West Ham, David Moyes, zbuloi se Kurt Zouma do të grumbullohet për ndeshjen e së dielës në fushën Leicesterit, pavarësisht polemikave të ditëve të fundit rreth sjelljes së dhunshme të futbollistit ndaj maceve të tij.

Në fakt, Organizata e mbrojtjes së kafshëve, RSPCA, ia ka hequr dy macet nga shtëpia 27-vjeçarit. Moyes u kritikua për aktivizim e francezit Zouma kundër Ëatford, të martën, pasi shfaqjes së videos së mbrojtësit.

“Ka pikëpamje të ndryshme nëse ai duhet të jetë në dispozicion. Ne vendosëm që ai duhet. Unë i qëndroj vendimit tim,” – tha Moyes.

Zouma është gjobitur me shumën maksimale të mundshme nga Hammers dhe kjo tarifë do të shkojë për organizatat që mbrojnë kafshët.

“Nuk mendoj se një klub mund të kishte ndërmarrë veprime më shpejt sesa kaq. West Ham ka bërë një punë vërtet të mirë,” – shtoi Moyes.

“Nuk po e fal, veprimet e tij ishin të tmerrshme. Ato ishin djallëzore, por ne kemi zgjedhur ta kemi në skuadër. Ne do t’I vijmë në ndihmë. Ashtu si njerëzit që kanë marrë dënime për drejtim të mjetit në gjendje të dehur, edhe Kurt është dënuar.

RSPCA do të na ofrojë disa kurse që Kurt të më kuptojë rreth kafshëve dhe si t’i trajtojë. Ai është penduar shumë. Ai shpreson që të falet për një veprim kaq të keq.”

Leave A Comment