• Home
  • Futboll Bota
  • Lautaro është fantazma e vetvetes: dy zero shqetësuese në sezonin e tij! Nuk mund të vlejë 100 mln euro ky lojtar

Lautaro është fantazma e vetvetes: dy zero shqetësuese në sezonin e tij! Nuk mund të vlejë 100 mln euro ky lojtar

Krenaria që u përball me Liverpool-in, herë-herë duke luajtur edhe më mirë, në 75′ është një ngushëllim i vogël për Interin, i cili gjithsesi pesoi dy gola nga Reds në ndeshjen e parë të 1/16-tave të Ligës së Kampionëve.

Sigurisht, është e nevojshme të bëjmë një virtyt të domosdoshmërisë siç predikohet nga Inzaghi dhe të përpiqemi ta shikojmë gotën gjysmë plot, në funksion të pjesës tjetër të sezonit.

Edhe një lojtar që edhe një herë dështoi të lërë gjurmë, pavarësisht përkushtimit dhe bujarisë së tij, do të përpiqet ta bëjë këtë. Ky është Lautaro Martinez i cili po përjeton një moment negativ.

Vështirë të luash para mbrojtjes së Liverpool-it. Muri i Klopp i formuar nga Van Dijk dhe Konaté ishte i larte, me mundësitë më të rëndësishme për Interin që vijnë nga përfshirja e mesfushorëve (traversa e Calhanoglu)

Jo shumë për dyshen sulmuese të përbërë nga Dzeko dhe Lautaro. Mes të dyve që është më keq është sigurisht argjentinasi që Inzaghi ka vendosur ta zëvendësojë në të 70′, për të provuar armen Sanchez. Nga ana tjetër, Lautaro ofroi pak kontribut në zonën e rreptësisë, gjë që konfirmoi vetëm me dy prekje.

Një zgjedhje e pavlerësuar nga argjentinasi, i cili ndoshta është edhe nervoz për një paraqitje dhe një seri për t’u harruar. Numrat që fotografojnë trendin negativ të Lautaro Martinez janë aty për t’i parë të gjithë. 12 gola në 32 ndeshje për sulmuesin me dy asistime të merituara. Megjithatë, goli i fundit i shënuar me aksion daton në ndeshjen kundër Salernitana-s, e luajtur më 17 dhjetor në kampionat, në atë që ishte ndeshja e pestë radhazi me të paktën një gol…

Nga ai moment, megjithatë, diçka është bllokuar. Në vitin 2022, Lautaro arriti të shënonte gola me fanellën e Interit, por vetëm me penallti, në ndeshjen kundër Juventusit në Superkupë. Goli në aksion mungon në 9 ndeshje, duke marrë parasysh të gjitha kompeticionet.

Të dhënat për Champions League janë edhe më të këqija: këtë sezon Lautaro ka luajtur të 7 ndeshjet e Interit, por nuk ka arritur të shënojë asnjëherë. Dhe kjo barrë negative me zero gola me aksion në vitin e ri dhe zero gola në Champions League (0 asist gjithashtu) duket se i rëndon mbi supe…

Dhe kur flasim per nje sulmues qe vleresohet 100 mln euro, atehere disa pyetje duhet ti bejme vetes…

Leave A Comment