• Home
  • Seria A
  • Pioli i tërheq veshin Rafa Leao-s dhe pastaj mbron “me mish e shpirt” Franck Kessie: “Nuk e kuptoj pse…”

Pioli i tërheq veshin Rafa Leao-s dhe pastaj mbron “me mish e shpirt” Franck Kessie: “Nuk e kuptoj pse…”

Barazimi në San Paolo mes Napolit dhe Interit i dha Milanit mundësinë për të arritur në krye të tabelës. Në San Siro ndaj Sampdorias, skuadra e Milanit e përmbushi misionin e saj duke fituar 1-0 falë golit të Rafael Leaos.

Stefano Pioli foli për Sky Sport pas ndeshjes: “Javë perfekte. Na prisnin ndeshje të vështira, që të tre goditën është një shenjë e shkëlqyer. Ka shumë gara për të bërë, le të rikuperojmë energjinë tonë dhe të përgatitemi për të tjerat.

Milani është një ekip që ata e njohin për filozofinë dhe qasjen e tij: “Të kesh një identitet dhe parime të qarta loje është gjëja më e bukur dhe shpërblyese. Ne kemi objektivin tonë, kemi 2 pikë më shumë se vitin e kaluar dhe duam të përmirësojmë rezultatin tonë. Ndeshjen e radhës do ta përgatisim si provimin më të vështirë”.

Pioli pyetet nëse e ëndërron Scudetton: “Po të isha tifoz, do të gëzohesha si tifozët tanë. Mundohem të punoj shumë për të realizuar ëndrrat që kam natën”.

Trajneri i kuqezinjve vazhdon analizën e tij pas ndeshjes si më poshtë: “Ne ishim të mirë për të kuptuar daljet e Sampdorias. E kishim përgatitur ndeshjen kundër një Sampdoria qe luan me 4-3-1-2, vetëm më pas e kuptuam se do të ishte ndryshe. Ne ishim të mirë në leximin e situatave. Pavarësisht organizimit kundërshtar, ne kemi nevojë për aftësi në shfrytëzimin e hapësirave që kemi”.

Pioli shprehet i kënaqur me qëndrimin e tifozëve: “Si trajner i Milanit, jam krenar kur tifozët njohin sakrificat, një rikuperim të topit etj. Jemi në nivele të larta për nga shpirti, pozitiviteti dhe besimi. Të gjithë shtyjmë në të njëjtën anë, duke vazhduar në këtë mënyrë mund të heqim disa kënaqësi”.

A ka ndonjë ndihmë të qenit pa Kupat e Europës? Trajneri përgjigjet: “Dalja nga Champions League ishte një zhgënjim. Ne donim të shkonim në 1/8, tani duhet ta shfrytëzojmë këtë situatë për t’u përgatitur për kampionatin. Kemi edhe Kupën e Italisë, do të ketë vend për të gjithë lojtarët që kanë treguar vullnet. Interi nuk fitoi vetëm sepse ishte pa kupa vitin e kaluar”.

Së fundi flasim për Rafael Leao: “Ai është një lojtar i jashtëzakonshëm, nuk duhet të jetë i kënaqur. Ai nuk duhet të jetë i kënaqur me golin, për të luajtur 90 minuta duhet të vrapojë të gjithë ndeshjen.

Jam i sigurt se si shpirt nuk jemi të pakënaqur. Rafa është rritur shumë. Pas një muaji, stafi pa se Leao dhe Tonali ishin krejtësisht të ndryshëm nga viti i kaluar. Pa sakrifica nuk ka rezultate”.

KESSIE DHE FJALIA E STEFANO PIOLIT

Në fitoren e bukur të sotme të Milanit ndaj Sampdorias, me shumë lidership në renditje të arritur, ka vetëm një notë te stonuar! Eshtë pankarta dhe ngacmimet e tifozëve kuqezi në adresën e Franck Kessie.

Në fakt, sot në tribuna u shfaq pankarta me firmën Curva Sud Milano, ku shkruhej kështu: “Ata që e duan Milanin e dëshmojnë me fakte. Përshëndetje për të pakënaqurit”. Në njoftimin e formacioneve, emri i mesfushorit, fajtor për mos rinovimin e kontratës me Djallin, u vershellyer shumë.

Stefano Pioli foli për këtë çështje në konferencën për shtyp pas ndeshjes. Trajneri i kuqezinjve ka komentuar situatën dhe ka dashur të marrë anën e lojtarit, duke shpërblyer angazhimin që po bën për momentin. Ja fjalët e trajnerit:

“Edhe unë kam dëgjuar dhe nuk mendoj se është gjëja e duhur, sepse edhe e shkuara na mëson se janë qëndrimet dhe sjelljet e lojtarëve ato që bëjnë diferencën”.

Pioli gjithashtu shtoi: “Sinqerisht, kur stërvitem dhe kur bëj zgjedhjet, nuk më intereson nëse një lojtar ka rinovuar, nëse ka një kontratë të skaduar apo nëse e ka për një vit tjetër. Unë i njoh, i shoh si sillen dhe si angazhohen.

Pra, për sa kohë që ata jane me qëndrimet e duhura, të gjithë do të jenë të disponueshëm. Mendoj se tifozët e Milanit kanë një zemër të madhe dhe dinë të mbështesin ekipin dhe po na japin shumë…”.

Leave A Comment